Autor Wiadomość
ramagele
PostWysłany: Pią 16:46, 02 Lis 2007    Temat postu: WZORZEC RASY (zatwierdzony przez FCI w 1997 roku )

Ok, nie ma chętnych , no to znowu ja .. Confused

WZORZEC OWCZARKA KAUKASKIEGO
ZATWIERDZONY przez RKF w 1997 ROKU.


Pies duży krzepkiej budowy, o mocnym kośćcu i dobrze rozwiniętym umięśnieniu, grubej i elastycznej skórze.
Format lekko prostokątny. Wyraźny dymorfizm płciowy&nbsp-&nbsppsy są większe, masywniejsze, o większych i cięższych głowach,
mają też wyraźne grzywy. Wzrost psa nie mniej niż 68 cm, suki nie mniej niż 64 cm. Pożądany wzrost 72-75 cm dla psa,
66-69 cm suki. Hera

Cechy charakteru:

Charakter pewny siebie, zrównoważony, opanowany. Dla psów tych nietypowa jest bojażliwość czy nadpobudliwość.

Głowa:

Duża, masywna, o szerokiej i pojemnej mózgoczaszce, wyraźnych policzkach, dobrze wypełniona pod oczami. Kufa mocna, głęboka, tępo zakończona, łagodnie i równomiernie zwężająca się ku nosowi. Długość kufy nieco mniejsza od długości mózgoczaszki. Czoło szerokie, nieznacznie wysklepione, przedzielone nieznaczną pionową bruzdą, stop zaznaczony, niezbyt długi i nie bardzo wyraźny, zaznaczone łuki brwiowe. Wargi grube, przylegające, nos duży, czarny, tylko u psów jasnopłowych i białych dopuszczony jest nos rozjaśniony.

Uszy:

Obwisłe, nieduże, wysoko osadzone, krótko przycięte.

Oczy:

Nieduże, owalne, ciemne, skośne, osadzone szeroko i głęboko. Powieki dobrze przylegające. Niepożądane obwisłe powieki oraz trzecia powieka.

Uzębienie:

Wymagany pełny komplet 42 zębów&nbsp-&nbspbiałych, dużych, dobrze wykształconych i ustawionych tak, aby nie było odstępów.
Siekacze ułożone w jednej linii. Zgryz nożycowy, ale od wieku 3 lat, w skutek starcia siekaczy, możliwe jest ich ustawienie w cęgach.

Szyja:

Mocna, trochę krótsza od głowy, ustawiona pod kątem 30-40 stopni do linii grzbietu. Dopuszczalne niewielkie podgardle.

Tułów:

Klatka piersiowa sięga co najmiej łokcia, jest długa, szeroka, w przekroju okrągła. Żebra wyraźne wysklepione, dobrze rozwinięte
żebra rzekome. Przednia część klatki trochę wysunięta przed staw barkowy. Brzuch nieznacznie podciągnięty.

Kłąb:

Wyraźny, szeroki, dobrze umięśniony. Grzbiet prosty, mocny, szeroki i dobrze umięśniony, lędzwie krótkie, szerokie, dobrze umięśnione, lekko wysklepione. Zad szeroki, dobrze umięśniony, średniej długości, ustawiony niemal poziomo.

Ogon:

Wysoko osadzony, w spokoju opuszczony, rozprostowany sięga stawu skokowego, sierpowaty, haczykowaty lub zakręcony. Bugor

Kończyny przednie:


Oglądane z przodu proste, ustawione szeroko i równolegle. Łopatka i ramię długie, tworzą
kąt około 100 stopni. Podramię średniej długości, proste, masywne, dobrze umięśnione,
w przekroju okrągłe, łokcie skierowane prosto do tyłu. Śródręcze krótkie, mocne ustawione prawie pionowo. Długość przednich nóg do łokci trochę większa lub równa połowie wysokości w kłębie. Indeks wysokonożności 50 lub trochę więcej.

Kończyny tylne:

Oglądane z tyłu&nbsp-&nbspproste i równoległe, oglądane z boku&nbsp-&nbsptrochę strome w stawach kolanowych
i skokowych. Udo i podudzie niezbyt długie, stawy skokowe wyraźnie zaznaczone, śródstopie mocne i pionowo ustawine. Kończyny tylne nie są odstawione do tyłu.

Łapy:

Duże, okrągłe, wysklepione i zwarte.

Sierść:

Włos prosty, gruby, z gęstym podszerstkiem. Na głowie i przedniej stronie nóg krótki
i przylegający.Wyróżnia sie dwa rodzaje szaty:

długa, o dłuższym włosie okrywowym, który na szyi tworzy grzywę, na przednich nogach pióra, a na tylnych&nbsp-&nbspportki.
Długa sierść porasta ogon, czyniąc go grubym i puszystym;

krótka, o włosie gęstym i jednolicie krótkim, bez grzywy, piór i portek. Włos nie może być gładko przylegający,
na tułowiu jego długość wynosi nie mniej niż 4cm.

Maść:

Wiele umaszczeń: szare, od ciemnego, niemal czarnego, przez wilczaste do jasnosłomkowo-szarego, płowe w odcieniach od rudoburego do jasnosłomkowego, przy czym włos może być umaszczony strefowo, białe i pręgowane od bardzo ciemnego, niemal czarnego,
po jasnosłomkowe-pręgowane. Przy umaszczeniach jednolitych może występować czarna maska i białe znaczenia na łapach,
klatce piersiowej, brzuchu i końcu ogona. Występuje też maść łaciata i z rozległymi białymi znaczeniami, przy różnej barwie podstawowej, ale wyżej cenione są maści jednolite. Niepożądana maść z dużymi łatami, zajmującymi większość tułowia i nakrapianie na pysku i nogach.

Ruch:

Swobodny, zwykle niespieszny. Typowym sposobem poruszania się jest krótki kłus, przy przyspieszeniu przechodzącym w trochę ciężki galop. Kończyny powinny poruszać się równolegle, z nieznaczną zbieżnością przednich łap, a stawy nie powinny być usztywnione. W kłusie kłąb i zad są na tej samej wysokości, grzbiet utrzymuje swą linię.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group